July 13, 2021

Večeře ve školní jídelně

Hlavní myšlenkou, proč uspořádat večeři ve školní jídelně bylo seznámit rodiče žáků základní školy a rodiče dětí mateřské školy s prostředím naší školní jídelny, představit jim pokrmy, které dostávají jejich děti na talíři. Prezentovat školní jídelnu. Při tom přidat něco navíc, pozvat odborníka, který bude celý večer moderovat. Strávit příjemný večer se všemi, kteří na večeři do jídelny přijdou. 

Školní jídelna Cerhenice je od 1. 1. 2018  samostatná příspěvková organizace, úzce však  spolupracuje s vedením Základní školy Cerhenice. Loňský rok jsem poprvé oslovila pana ing Zdeňka Hladíka, lektora moderní zdravé výživy ze společnosti Country life s. r. o., člena Asociace kuchařů a cukrářů  ČR, který s velkým nadšením moji myšlenku přijal. Dále také pana zástupce základní školy pana Ivo Jelínka, který nás podpořil a přišel se skvělým  nápadem, že rodiče by mohly obsluhovat žákyně 9. třídy. 

26. dubna loňského roku jsme uspořádali 1. ročník akce „ Zážitkové večeře“ s přednáškou o moderní a zdravé výživě. Krátce po zveřejnění pozvánky na večeři se začaly prodávat vstupenky, které byly rychle rozprodány.  Cena vstupenky byla symbolická, 49 Kč, neboť akci spolufinancoval Městys Cerhenice. Ke stolům jídelny usedlo 85 rodičů i dalších hostů. 

Mezi hosty nechyběli zástupci vedení Městyse, zástupci základní školy a zástupci mateřských škol. Každý stůl byl krásně prostřen a opatřen lístečkem s  menu, které se ten večer podávalo. Před zahájením večeře byly připraveny domácí limonády, které si rodiče chodili sami nalévat. Po dobu večeře se jim již věnovala  milá obsluha z řad žákyní 9. třídy. Všichni mohli tak v klidu posedět, povečeřet a dozvědět se zajímavosti ze světa výživy a kuchařské gastronomie. 

Chtěli jsme představit rodičům zdravé, chutné, přitom méně obvyklé pomazánky, jenž jsou součástí svačinek v mateřských školách, pro které také vaříme. Pomazánky byly podávány na celozrnném i na bezlepkovém pečivu. Rodiče ochutnali pomazánku z červené řepy, avokádovou a poslední byla z červené čočky s mrkví. Pomazánky byly dozdobeny čerstvou zeleninou a slunečnicovými semínky. Další pokrm byla rajčatová polévka, ta je u většina dětí oblíbená, připravili jsme ji zdravě a moderně. Polévka byla zahuštěna jáhly, upravena na italský způsob, jak jinak, než s bazalkou a mozzarellou. Hlavní menu byl pstruh lososovitý na bylinkovém másle s lehkým bramborovým salátem, doplněn o jarní salátek s ředkvičkami a s polníčkem. Bramborový salát byl skutečně lehký, jeho příprava byla jednoduchá, avšak výsledek byl nevšední. Mimo brambor obsahoval salát také vařenou karotku, čerstvý hrášek, řapíkatý celer, černou čočku, červenou cibuli,  olivový olej, citrónovou šťávu.  Na  závěr večeře  byl servírován  dezert, jogurtová panna cotta s jahodovým přelivem.

Po velkém ohlasu jsme se rozhodli uspořádat 2. ročník. Zájem byl takový, že se na  některé rodiče nedostalo. Akci opět spolufinancoval Městys . Vstupenky se letošní rok prodávaly za 73 Kč. Večeře se uskutečnila 14. března a její téma „ Vítaní jara s čerstvými bylinkami a netradičními potravinami“ napovědělo, co se bude podávat. Stoly byly opět krásně prostřeny, nechyběla kytička v podobě narcisky, celá jídelna voněla čerstvými bylinkami. 

 Menu 2. ročníku bylo opět čtyřchodové, jako předkrm se podával bylinkový tabbouleh z červené čočky. Tabboleh většinou připravujeme z bulguru nebo z kuskusu, tentokrát jsme použili neloupanou červenou čočku. V tomto salátu, kterého základ je hromada hladkolisté petrželky byla mimo tradičních datlových rajčátek, také okurka a máta Polévku hráškový krém nemusím představovat, myslím, že se vaří ve všech školních jídelnách, ale protože jsme vítali jaro s bylinkami, polévka byla ochucena mátou. Polévka byla dozdobena zakysanou smetanou. Hlavní menu byl kuřecí závitek se špaldovomandlovou nádivkou s medvědím česnekem, batátové pyré, listový salátek s dýňovým semínkem. Špaldové veky do nádivky upekla paní kuchařka den předem.  Tečkou večeře  byl mrkvový dort s limetkovým krémem.  Jako nápoj jsme připravili  opět  domácí limonády, tentokráte  z dračího ovoce Pithaya a limonádu z rakytníku. Limonády jsme  připravili z mraženého ovoce. 

Celý večer opět provázel s vtipem a odborným výkladem  pan ing Zdeněk Hladík. 

Letošní rok byl výjimečný tím, že na večeři přijeli ze zvědavosti  i majitelé z dvou restaurací z vedlejších okresů.  To potvrzuje, že naše školní jídelna drží krok s moderní gastronomii. 


Velkou odměnou bylo pro nás poděkování pana starosty. Akce se uskutečnila hlavně skvělému týmu, který večeři připravoval s nadšením a radostí. Všem obrovský dík!!!


Jana Šedinová

vedoucí Školní jídelny Cerhenice.